İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Türk Girişimciler
 3. Eren Bali Kimdir – Udemy Başarı Hikayesi

Eren Bali Kimdir – Udemy Başarı Hikayesi

Udemy Hikayesi

Eren Bali Kimdir?

Hepimizin, özellikle pandemi döneminde sık sık mesleki ve kişisel gelişim için kullandığımız bir platform var. Evet, adı Udemy. Ancak Udemy başarı hikayesi yönetimi hakkında bildiğimiz çok az bilgi var. Birçok insan, Udemy’nin bir Türk girişimci tarafından kurulduğundan habersiz. Peki Udemy’nin kurucusu ve yönetim ekibi kimdir, Eren Bali kimdir yakından tanıyalım.

Eren Bali, 1984 yılında Malatya’da öğretmen bir anne ve babadan dünyaya geldi. Annesi bir köy okulunda, 5 sınıfa aynı anda ders veriyordu. Eren Bali de annesinin yanında, bu köy okulunda eğitimini sürdürdü. Akabinde Malaya Fen Lisesini kazanarak ilköğretim eğitimini sona erdirdi.  Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında gümüş ve altın madalya kazandı. Bu madalyalar, ona Harvard, MIT gibi yüksek prestijli okullara davet edilmesini sağladı ancak Eren Bali yurtdışında okumak istemediği için Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni tercih etti ve burada Bilgisayar Bilimi eğitimi aldı. Çocukluk arkadaşı Oktay Çağlar ile ODTÜ Teknokent içerisinde projeler üretmeye başladılar.

Eren Bali Kimdir

Udemy Başarı Hikayesi

Ufak tefek projelerde başarı yakalayamayan ikili, Silikon Vadisi’ne gitmeye karar verdi. Bu sandıkları kadar kolay olmayacaktı. Oturma izinleri, çalışma şartları derken kendilerinden ödün vermek zorunda kaldılar. 2010 yılında Udemy’nin hikayesi için temeller atıldı. Fakat gerekli finansmanı bir türlü temin edemediler. Görüştükleri ilk 57 melek yatırımcının tamamından eli boş döndüler. 58.görüşmede hiç beklemedikleri bir anda Dave McClure isimli bir melek yatırımcı, bir milyon doları aşkın bir tutarda fon desteği verdi. Udemy başarı hikayesi tam burada başladı.

Sıradan eğitimler vermek yerine, sertifikalı eğitim vermenin insanların daha fazla işine yarayacağını düşündüler ve uygulamaya geçtiler. Bu hareket, eğitim sektöründe adeta bir devrim yarattı. 2020 yılında uzaktan eğitim sektörünün işlem hacmi 255 milyon dolar iken, bunun 170 milyon dolarını Udemy oluşturuyor. Ayrıca 2017 yılında Udemy’nin kurucusu ve Türk Girişimci Eren Bali’nin Forbes dergisinde kapak olması platformun prestijini bir hayli yükseltiyor.

Udemy Başarı Hikayesi

Udemy Hangi Alanlarda Ders Veriyor ?

Udemy dersleri genelde şu alanlarda oluyor;

 • Yazılım geliştirme
 • İşletme
 • Finans
 • Muhasebe
 • Ofis Programları
 • Kişisel Gelişim
 • Grafik Tasarım
 • Pazarlama
 • Fotoğrafçılık
 • Sağlık – Fitness
 • Akademik Eğitimler

Udemy Toplam Ders ve Kullanıcı Sayısı

710 Milyon dolar değerindeki şirkette, 20.000’i aşkın eğitmen ders veriyor. Platformda ise eğitim sayısı her geçen gün artmakla beraber, şu anda 50.000’i aşkın eğitim içeriği olduğu biliniyor. Udemy’den eğitim alan toplam öğrenci sayısı ise 20 milyonu aşmış durumda.

Udemy İş Ortaklığı ve Eğitmen Gelirleri

Udemy eğitmen kazancı ise en çok sorulan sorular arasında en başta geliyor. Udemy eğitmen kazancı, eğitimin satıldığı platforma ve satış şekline göre değişiyor. Eğer eğitim, eğitmenin paylaştığı bağlantılar ve kuponlar sayesinde satılırsa, eğitmen satış bedelinin %97’sini alırken %3’ü işlem ücreti olarak Udemy’e kalıyor. Eğer eğitim, Udemy’nin reklam stratejileri sayesinde ya da direkt Udemy içinden satılırsa, kurs ücreti %50 – %50 olarak eğitmen ve Udemy arasında paylaştırılıyor. Ancak bir de mobil uygulama durumu var. Eğitim eğer IOS veya Android mobil uygulamalarından satın alırsa; ücretin %30’u kadarını Apple veya Google alıyor. Kalan kazanç eğitmen ve Udemy arasında yeniden paylaştırılıyor.

Udemy başarı hikayesi gibi hikayeleri okumak için sizi başarı hikayeleri kategorimizi okumaya davet ediyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap