İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Telegram’dan Nasıl Para Kazanılır ?

Telegram’dan Nasıl Para Kazanılır ?

Telegram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Telegram son zamanların en hızlı büyüyen toplumsal platformu ve komünikasyon kanallarından biridir. Uygulama dünya genelinde (özellikle Hindistan, Afrika, Rusya’da) tam 500 milyondan fazla etken kullanıcıya sahiptir. Her gün ortalama three hundred.000 kullanıcı Telegram’a katılmaktadır. Telegram izleyici kitlesi ile Telegram kanallarının, gruplarının ve botlarının kullanıcı sayısı gün geçrikçe artmaktadır. Bu da Telegram’ı çevrimiçi para kazanmada kullanılacak en büyük platformlardan biri haline getirmiştir. Dünyanın her yerinden insanoğlu Telegram toplulukları (kanallar veya gruplar) oluşturmakta ve çevrim içi gelir elde etmektedir. Telegram’daki en başarılı işletmenin ayda 10.000 dolara yakın bir gelir elde ettiği bilinmektedir.
Anlayacağınız Telegram wormün çevrimiçi para kazanmaya en elverişli platformlardan bir tanesidir. Tam da bundan dolayı yazımızda Telegram kanalınız veya grubunuzla nasıl para kazanabileceğinize dair four yöntem sunacağız.

Telegram Nedir?
Telegram açıok kaynaklı bir anlıok mesajlaşma sistemidir, günümüzde kullanıcı ve veri güvenliği ile gizliliğini garanti eden tek popüler mesajlaşma aracı da odur. Zira Telegram kullanıcılara gizli sohbet olanakı sunar- başkaları tarafınca erişilemeyen şifreli mesajlar yollamanızı sağlar. Öyle ki sunduğu ileri teknoloji yardımıyla Telegram dahi mesajlarınızı göremez. İki kişiden biri sohbetin ekran görüntüsünü aldığı durumda diğer kişiye bildirim gönderilir. Telegram’ın öteki özellikleri arasında kanal, grup yahut topluluk oluşturma, Telegram kullanıcıları tarafınca kolayca oluşturulabilen ücretsiz çıkartmalar, medya paylaşımı ( platform üzerinden her boyuttan dosyayı paylaşabilirsiniz, sınır yoktur), sesli arama, görüntülü ve sesli mesaj yollama yer verilmiştir. Telegram, Rus programcı Pavel Duroc ve ekibi tarafınca 2013 senesinde yaratılmıştır.
Telegram, üçüncü bir tarafla paylaşılması yasak milyonlarca kullanıcı verisine haiz nadir uygulamalardan biridir. Komünikasyon platformunun en popüler olduğu ülkeler içinde Rusya, Özbekistan, Avrupa, Hindistan, İran, Endonezya, Nijerya, Etiyopya, Kenya ve Afrika ve Asya’daki kimi ülkeler yer verilmiştir. Uygulama, WhatsApp ve fb Messenger’dan sonra en hızlı büyüyen mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilmektedir.

Telegram Kanalı Nedir?
Telegram kanalı, Telegram’da temalı gruplar oluşturmak ve herhangi bir içinde ne olduğu abonelere yayınlamak için kullanılır. Telegram kanalları konsept olarak fb gruplarına benzer. Kanallar üzerinden herhangi bir içeriği paylaşabilirsiniz – gönderiler, metinler, resimler, özel teklifler vb. Tek fark, kullananların içeriklerini yada mesajlarını kanalda yayınlayamamalarıdır. Yayınlama hakkı yalnızca yöneticilere aittir, kısaca kanallar tek yönlü gösterim enstrumanlarıdır. Sadece, kanalınıza abone olan herkes gönderilerinizi görüntüleyebilir (hatta her gönderiyi kaç abonenin görüntülediğini dahi takip edebilirsiniz), anketlere katılabilir ve bağlantılarınızı tıklayabilir.

Telegram Grubu Nedir?
Telegram grubu ise abonelerle etkileşim kurmanıza yarar. Bu temelde üyelerle mesajlaşmanızı sağlayacak bir grup sohbet hizmetidir. Daha çok WhatsApp gruplarına benzer. Gruplar kaotik doğaları sebebiyle içerik yayınlama fakatçlı kullanılmazlar (birçadequate insan aynı anda bildiri gönderebileceğinden içerik paylaşımı yapmak veya meydana getirilen paylaşımı yakın takibe almak güçtür). Telegram gruplarının iyi tarafı ise müşterilerden yada kullanıcılardan kullanıcı içerikleri veya geri bildirimler almayı mümkün okayılmasıdır.

Özetlemek gerekirse, Telegram kanalları içerik paylaşımı, Telegram grupları ise kullanıcılarla sohbet etmek fakatçlı kullanılır.

 

Telegram Kanalınızdan En Etkili Şekilde nasıl Yararlanabilirsiniz?
Yazımızın bu bölümünde Telegram kanalınızdan en iyi şekilde yararlanacağınız ve onu sağlam bir gelir deposuna dönüştürmede kullanabileceğiniz değerli ipuçlarına yer vereceğiz.

1) Nişinizi belirleyin.
Telegram bünyesinde yüzlerce kanalı barındırır ve bu büyük kanalların varlığı göz önünde bulundurulduğunda onlarla aynı izleyici kitlesine ulaşguyız zor olsa gerek-özellikle de başlangıç aşamasında. Bundan dolayı, genel konular üzerinden bir kanal oluşturmaktan kaçınmalısınız. Örneğin, yalnızca filmlere yönelik bir kanal yerine Hindistan’daki güldürü filmleriyle ilgileneceğiniz yeni bir niş belirleyin. Anahtar kelimeleri araştırın, rekabet arasından sıyearılma yahut öne çıkma fırsatı bulma adına aynı nişteki benzer Telegram kanallarına göz atmayı da ihmal etmeyin.

2) sıradan ve net bir brand seçin.
Bu Telegram kanalı sahiplerinin en sıokay yaptığı hatalardan biridir. Logonuzun üzerinde çok fazla ayrıntı veya bilgi yer almamalıdır. Gerçek insan fotoğrafları vb. şeyler kullanılmamalıdır.

Anlayacağınız, neyin iyi neyin okayötü olduğunu görmek için illa ki bir tasarımcı olmanıza gerek yoktur.

Three) Kanal adınızda anahtar kelimelere yer verin.
Anahtar kelimeler, kullanıcılar tarafınca aranabilir ve keşfedilebilir olmanızı elde eden en güçlü enstrumanlardandır. Bu yüzden, kanalınız için seçeceğiniz anahtar kelimeler direkt nişinizi yansıtmalı, ve olabildiğince spesifik olmalıdır. Hindistan’daki oköpeklere yönelik robot oyuncaklarla ilgili bir kanalınız var ise kanalınızı bu hizmete uygun şekilde adlandırmalısınız. Sadece “robotic oyuncaklar” ifadesini kullanmanız kafi olmayacaktır, çadequate daha spesifik olmalısınız! Pepsi gibi popüler bir marka için Telegram kanalı açmadığınız sürece marka advertınızı kanal ismi olarak kullanmaktan kaçının.


4) Uygun bir içerik stratejisi belirleyin.

Telegram kanalınızın etkinliği için uygun bir içerik stratejisine de ihtiyacınız var. Abonelerle olan etkileşimin sürekliliğini sağlamak istiyorsanız her gün yeni bir içerik yayınlamalısınız. Ayda bir paylaşacağınız gönderilerin iyi bir tarafı yoktur, bu şekilde elde edeceğiniz tek şey üye kayıpları olacaktır.

5) Gereğinden fazla içerik paylaşımından kaçının.
Günde yaklaşıokay 15 yeni gönderi yayınlamayı mı planlıyorsunuz? Lütfen durun! Çünkü ne kadar çgood enough gönderi yayınlarsanız kanalınızın sesi o kadar kuvvetsiz olacaktır. Bireysel kullanıcı deneyiminizi düşünün, sürekli bildirim almak can sıokayıcı olmaz mıydı? Doğrusu, hepimiz şeklinde siz de kullananların böylesi hesapları sessize alma eğiliminde bulunduğunun farkındasınızdır. Sessize alınmış bir kanal ise çok daha azca görüntüleme ve daha düşük oranda bir aktif kullanıcı anlamına gelir. İçeriğinizi 1000 kişiden yalnızca 10’u görüntülediğinde, hizmetlerinizi yada reklamlarınızı insanlarla/ geniş kitlelerle paylaşguyız olanaksızlaşır.

6) Benzersiz içerikler yayınlayın.
Farklı kanallar veya İnternet üzerindeki içeriklerin birebir aynısını kopyalayıp yapıştırmayı bırakın. Neden mi? Birincisi, insanoğlu söz konusu içeriği onlarca defa görmüş olduler. İkincisi ise bu durum telif hakkı ihlaline girmektedir ki bu bir suçtur. Birinin içeriğini yayınlayacaksanız dahi bunu bu kişiye atıfta bulunarak yahut kişiyi etiketleyerek yapmanız gerekir. İçerik paylaşımı söz konusu olduğunda yalnızca benzersiz içeriklerin viral olacağını da unutmamalısınız. Kısaca, sadece kendi yaratıcılığınızı veya bilginizi yansıttığınız gönderiler kanalınızı popüler hale getirebilir.

7) Telegram botlarıyla reklam ve pazarlama hizmetlerinizi otomatikleştirin.
Ürün yada hizmetlerinizi tanıtmak için Telegram mı kullanıyorsunuz? O zaman, satış ve danışmanlık sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. İşletmenize en sık sorulan sorular ve yanıtlarını içeren ücretsiz bir bot oluşturun. Bu sistem, her gün aynı soruları yanıtlamak zorunda kalan görevlilerinizin yerini alabilir. Gene böylesi bir bot ile yeni siparişleri veya müşterileri zorlanmaksızın toplayabilirsiniz.

8) Hem kanal aynı zamanda grup oluşturun.
İşletmeniz veya içeriğiniz için bir kanalın mı yoksa grubun mu daha iyi olacağına karar veremediniz mi? Hal böyle olunca her ikisini de oluşturmak en iyi seçenek olacaktır. Bu sayede hem haberler ve güncellemeler için kullandığınız bir kanala hem de kullananların sorularını paylaştıkları ve birbirlerine yardım ettikleri bir Telegram grubuna haiz olabilirsiniz. Telegram üzerinden para kazanmada kullanılacak en etkili stratejinin kullanıcıları ve müşterileri olabildiğince memnun etmek olduğunu unutmamalısınız.

Nine) Farklı toplumsal medya bağlantılarınızın tanıtımı için Telegram’ı kullanın.
Bir fb sayfanız, Instagram yada WhatsApp grubunuz mu var? Kanalınızdaki bağlantı kısmınde tüm bunlara yer vermekten çekinmeyin. Kullanıcılar eninde sonunda bu platformlardan herhangi birini terk edebilir ve bu hamle onlarla bildirişim halinde kalmanızı sağlayacaktır.

10) Kanal konseptinizi değiştirmeyin.

Futbol ile ilgili Telegram kanalınızı ansızın yavru oköpeklerin olduğu komik videolar yayınlayan bir kanala çevirmeyin. Bu hızlıca kullanıcı kaybetmenize yol açacaktır. Zira mevcut temanızla ilgilenen biri bu yeni fikre sıcak bakmayabilir. Yeni temalı bir kanal istiyorsanız, onu sıfırdan oluşturmalısınız. Elbet ki bu yeni fikrin tanıtımını birincil kanalınız üzerinden de yapabilirsiniz. Kanal fikrini değiştirebilmeniz için kanala bağlı yalnızca 100 kadar üyenin olması ve asıl hedefin kanalınızı nişe uyumluluk adına spesifik hale getirmek olması gerekir (gerçek konsept değiştirilmemelidir).

Telegram ile iyi mi Para Kazanılır?
Telegram, oluşturduğunuz kanallar yada gruplar için ödeme yapmaz, uygulamaya dahil bir para kazanma applicationı da yoktur. Yine de Telegram, pazarlamanın veya işin kendisinin en temel ve en önemli bölümlerinden biridir. İnsanlar ürünlerini, hizmetlerini veya reklamlarını satarak aylıok fahiş miktarlar kazanmaktadır. Iyi mi para kazanılacağına ilişkinfolk bu yöntemlerin her biri kanallara ve gruplara uygulanmayabilir.

1) Hizmetlerinizi ve ürünlerinizi satın.
İster dropshipping ile meşgul bir satıcı (Amazon, Aliexpress, Flipkart üzerinden) olun, ister kendi markanız olsun fark etmez. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi her daim Telegram’da kayıtlı bulunan geniş bir kitleye tanıtabilir ve bu toplumsal platform vesilesiyle yeni müşteriler edinebilirsiniz.

Bu, temelde sosyal medya (facebook, Instagram) pazarlamacılığı ile aynıdır, ancak burada çgood enough daha yüksek bir katılım oranına sahip olursunuz. Telegram kanallarındaki görüntüleme oranı %30 civarında olabilir, halbuki diğer toplumsal platformlarda bu oran %10’un altındadır. Telegram, içerik odaklı bir platformdur, bundan dolayı yaptığınız işin hakkını vermek ve zirvede olmak için her daim kullananlarınızın ihtiyaçlarını düşünmeniz ve onları memnun etmek advertına birinci derslik içerikler yaratmanız gerekir.

Buna ek olarak, takipçilerinizin güncellemelerinizle ilgili sürekli bildirimler alması da sağlanır. Uygulamada bildirim ayarlamalarını manuel olarak yapmanıza gerek dahi yoktur. Bu, kullanıcıların tekliflerinizi, haberlerinizi, güncellemelerinizi yada indirimlerinizi asla kaçırmayacakları anlamına gelir.

Elbet ki Telegram kanalındaki üye sayınızla doğru orantılı olarak yeni müşteriler edinme ya da para kazanma şansınız da yükselecektir. Telegram’ın yeni bir pazarlama aracı bulunduğunu ve burada çgood enough daha düşüokay düzeyde bir rekabetle karşılos angelesşma şansına sahip olacağınızı unutmayın.

Telegram sizlere satış sürecini botlarla otomatikleştirme olanakı da sunar. Telegram botları daha azca çabayla daha çgood enough para kazanmanıza yardımcı olabilir – siparişleri toplama ve işleme, kullanıcıların bildirişim bilgilerini toplama, ödeme alma, özel teklifler hakkında informasyon verme, anında alan kişi desteği, kullanıcılara danışma veya randevu planlama hizmetleri ücretsizdir.

Satılacak herhangi bir ürün yada hizmetiniz yoksa Telegram kanalından eğitim, pazarlama veya danışmanlıokay hizmetleri pazarlayabilirsiniz. Örneğin Udemy’de bir kurs oluşturarak onun pazarlamasını yapabilirsiniz. Birazcık çaba sarf edin ve arkanıza yaslanıp Telegram kazançlarınızın her geçen gün büyümesini izleyin.

2) Reklam satın.
Telegram kanalınızda yada grubunuzda reklam yada ücretli gönderiler yayınlamak platform üzerinden para kazanmanın en popüler yollarından biridir. 50 binden fazla üyeniz varsa farklı Telegram kanallarına yönelik bağlantılar içeren her türden reklam ve promosyon gönderilerini kolayca yayınlayabilirsiniz. Satacağınız reklama yönelik fiyat belirleme işlemi ise şu faktörlere bağlıdır: promosyonun süresi ve kanalınızın üye sayısı.
Fiyatlar 1-48 saat uzunluğundaki promosyon yayınları için değişkenlik gösterir- daha kısa süre daha düşüok fiyat ve satın alan üzerinde daha oküçüokay bir etki demektir. Çoğu Telegram kanalı yada grup sahibi 24 saat sürecek yayınlara ulaşmight alsoı hedefler, bu nedenle bu süreye yönelik fiyatınızı olabildiğince cazip hale getirmeniz çgood enough daha yerinde olacaktır.

Aynı matematik, kanal / grup üyelerinin sayısı için de geçerlidir. Ne kadar çadequate aboneniz varsa o denli yüksek fiyatlar belirleyebilirsiniz. öteki kanalları yada ürünleri tanıtarak ayda 3000-5000 lira arasında bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak bu sonucu elde etmek istiyorsanız, kanalınızın kaliteli bir içeriğe sahip olması gerekir, üyeleriniz ve takipçilerinizin ilgisini sadece bu şekilde çekebileceksiniz. En popüler Telegram kanalları, yalnızca takipçilerini farklı kanallara yönlendiren bağlantılar içeren ücretli gönderiler satarak ayda binlerce lira kazanabiliyor.

Three) Ücretli abonelik sisteminden yararlanın.
Kullanıcılarınızın top rate veya kıymetli bir içeriğe erişimini sağlayın. Iyi mi mı? Doğal olarak ki ücretli abonelik sistemiyle! Yani, geniş bir takipçi kitlesine haiz olmak için genel bir kanal ile top rate içeriğe sahip özel bir kanalınız olmalıdır. Özel kanala erişimi, düzenli olarak abonelik ücreti ödeyen üyelere özel bir bağlantıyla sağlarsınız. Bu şekilde, insanları aylıok olarak ücretlendirebilir ve süreklilik arz edecek bir gelir kaynağı elde edebilirsiniz. Abonelik yöntemiyle gelir elde etmenin en popüler örnekleri şunlardır: tecim kanalları (forex, Kripto), eğitsel kaynaklar (IELTS, YDS vb. Sınavlar için materyaller, çevrimiçi kurslar).

Four) Kanalınızı satın.
Yanlış duymadınız! Telegram kanalınızda kafi sayıda üyeniz var ise, onu kolaylıkla başka birine satabilirsiniz. İyi bir fiyat belirleyin ve kanalınızı potansiyel müşterinize devretmek suretiyle para kazanın. Bundan sonrasında gidip başka bir kanal oluşturabilir, onu da aynı şekilde büyütebilir ve yeni bir kanal satışı daha yapabilirsiniz! Bir kanaldan elde edilen gelir 50 ila 5000 ABD Doları içinde olabilir. Üyeniz ne kadar çoksa katılım oranınız dolayısıyla da kanalınızın fiyatı o denli yüksek olacaktır.

Telegram kanalınız veya grubunuz üzerinden para kazanmak için bu teknikleri kullanabilirsiniz. Ancak, ister top rate içerik, ister reklamları kullanın, isterseniz de kanalınızı satıyor olun fark etmez, sağlam bir gelir elde etmek için, çadequate sayıda Telegram abonesine sahip olmanız şarttır. Yani daha fazla üye = daha fazla gelir anlamına gelir.

Telegram’da Takipçi Sayıları nasıl artworkırılır?

Kanalınızı büyütmenin ve ondan para kazanmaya başlamanın yollarından bahsettik. Sadece hepsiı hayata geçirmek için takipçi sayınızın belirli bir seviyede olması gerekir.

Nasıl mı?

1) arkadaşlarınızla paylaşın.

Kanalınız için ilk aboneleri edinmenin en rahat yolu budur. Kanalınızı yada grup bağlantınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz, onlar da bunu kendi arkadaşlarıyla paylaşacak ve advertınız okısa zamanda duyulacaktır. Bu şekilde ilk 50-one hundred üyenizi tamamen ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Yada ilk 2 hundred üyeyi kendi Telegram kişileriniz arasından seçip manuel olarak ekleyebilirsiniz –ne yapmış olup edip dostlarınızı ve ailenizi Telegram Kanalınıza dahil etmelisiniz.

 

2) Çapraz tanıtım yapın.

öteki Telegram kanallarıyla çapraz tanıtım yapın. Bu, diğer kanal yöneticileriyle tanıtım gönderileri paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Bu işin helloçbir maliyeti yoktur, sadece başlangıçta sıokı çalışguyın gerekeceği ve sizi zor günlerin bekleyeceği aşikardır. Çapraz tanıtım yapmak için kanalınızın minimum 2000 üyeye sahip olması gerekir. Aksi takdirde, öteki kanal sahipleri ve yöneticileri içeriklerinizi şahsi Telegram kanallarında tanıtmakla ilgilenmezler.

 

3) sosyal medyada tanıtımı yapın.

Telegram kanal bağlantınızı sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabilirsiniz. Ve sadece facebook’u kastetmiyoruz. Olası her mevzu için çok sayıda niş kaynak ve topluluk mevcut. Örneğin, yatırım ipuçları içeren bir kanalınız mı var? Hal böyle olunca ünlü yatırım sitelerine yahut forumlarına bakabilirsiniz. Yada dünyaca ünlü soru yanıt sitesi Quora’ya girebilir ve dünyanın her yerinden sorulara Telegram kanalınızı kullanarak cevap verebilirsiniz. Kesin olun, kullananların çoğu sizi zaman içinde idrak edecektir. Bu tarz şeylerin haricinde, Telegram kataloglarını da kullanabilirsiniz. Telegram kanallarını listeleyen bir takım web sitesi mevcuttur. Bu siteler kanal bağlantılarını temalara nazaran ayırır ve ücretsiz olarak yayınlarlar.

4) Ücretli reklamlardan yararlanın.

Reklam satın alın ve kanal veya grup bağlantınızın öteki kanallarda yayınlanmasını sağlayın. Bunun için ciddi miktarda bir para harcamanız gerekir, sadece yapacağınız bu yatırım karşılığında aktif kullanıcılar elde edersiniz. Tek bir mesele vardır, farklı kanallardaki aynı reklamlar size 500 yeni abone kazandırabileceği şeklinde kampanyanız sadece 1… hatta 0 üye ile de sonuçlanabilir. Nihai sonu asla bilemezsiniz, bu riskli bir iştir. Bu yüzden, ücretli reklamcılığa girişmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Kanalın boyutu, büyüme dinamiği, görüntüleme oranı, üyelerin okökeni, ne sıklıkta ücretli gönderiler yayınladıkları vb. Mevzulara dikkat etmelisiniz.

 

Five) Üye satın alın.

Telegram kanalları için gerçek ve etken üye elde eden hizmetler mevcuttur. Abone edinmenin ve kanalınızı güçlendirmenin en hızlı yollarından biri de budur. Bu sayede bir gün içinde yada daha hızlı bir şekilde en az one thousand üye elde edebilirsiniz! Bu üyeler, her ne kadar etkileşime girmeseler de yeni üyeler kazanmanızı kolaylaştırabilir.

Ancak dikkatli olun ve bot satın almayın. Botlar sayı olarak harikadır ve hakikaten ucuzdur, ancak bunlar kanalınızla etkileşim kuramayacak aktif olmayan üyelerden oluşurlar. Ve zamanla hepsini yitirme riskiniz de olacaktır, zira Telegram feyk kullanıcıları siler. Emin bir şirketten gerçek üyeler satın alırsanız bu sorunu yaşamazsınız.

Ihmal etmeyin, Telegram yalnızca kazanç açısından chooküz gelişme aşamasında. Dolayısıyla, geç kalmamalı ve birdüz fırsatınız varken nişinizi bulma ve çevrimiçi para kazanma şansını kaçırmamalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Telegram’dan iyi mi para kazanılır?
Telegram’danpara kazanmak için kanalınızda reklam satabilir, ürün veya hizmet satışı yapabilir, top rate içerikler için ücretli abonelik teklif edebilir yada kanalınızı başkalarına pazarlayabilirsiniz.

Telegram’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?
One hundred.000’den fazla üyeye haiz bir kanal ile ayda ortalama five.000 – 10.000 lira civarında bir gelir elde etmeniz mümkündür. Sadece bu konum kanalınızın kalitesine ve para kazanma türünün ne olduğuna bağlıdır.

2021’de Telegram para kazanmıştırrır mı?
Evet, Telegram halen daha yeni ve her geçen gün kendini geliştirmekte olan bir pazarlama ve iş aracıdır. Telegram kanalları ile 2021’de ve daha sonra dahi muazzam paralar kazanabilirsiniz.

Telegram Kanallar İçin Ödeme Yapıyor mu?
Hayır, Telegram kanallar için ödeme yapmaz. Ancak Telegram’dan para kazanmanın yaygın şekillerinden birini kullanarak yayınlarınız üzerinden para kazanabilirsiniz: reklamlar, hizmet ve ürün satışları, ücretli abonelik, satış kanalları vb.