Swot Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

swot analizi nedir

Özellikle firmalar, herhangi bir projeye başlamadan önce, Swot analizi yaparak kendi artı ve eksilerini tespit etmekte ve nasıl bir yol izleyecekleri ile ilgili gerçekçi şekilde fikir yürütebilmektedir. Ayrıca öğrenciler, kişiler, herhangi bir amaca yönelik hizmet eden kurumlar da bu analizden yararlanabilmektedir. Swot analiz tekniği ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Swot Analizi Nedir?

Swot, her büyük şirketin kullandığı bir stratejik analizdir. Swot analizi, yalnızca şirketler tarafından değil, kişiler tarafından da kullanabilmekte ve o anki durumun olumlu ve olumsuz olarak analiz edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda Swot analizi nedir, nasıl yapılır gibi sorulara sıkça yanıt aranmaktadır.

Swot Analizi Unsurları Nelerdir?

Swot; Strength, Weakness, Opportunity, Threats kelimelerinin ilk harflerinden bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu bağlamda Swot analizi unsurları şu şekildedir:

 1. Swot kelimesindeki “S” harfi Strength, yani güçlü yönleri ifade etmek için kullanılır.
 2. Swot kelimesinin ikinci harfi olan “W” ise, Weakness yani zayıf yönleri tabir eder.
 3. Swot kelimesinin üçüncü harfi olan “O”, Opportunity yani fırsatlar anlamına gelir.
 4. Swot kelimesinin son harfi “T” ise Threats yani tehditleri açıklamak için kullanılmıştır.

Bu analiz, firma ya da kişilerin güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve dış etkenlerden kaynaklanan tehditleri en detaylı şekilde tespit etmesi için idealdir. Günümüzde tüm büyük firmalar bu stratejiyi uygulayarak yol haritası çıkartmakta ve daha emin adımlar ile başarıya ulaşmaktadır. Bu analiz, düzenli bir şekilde yapıldığı zaman daha iyi sonuçlar vermektedir.

Swot Analizi Ne İşe Yarar?

Firmasının ya da bireysel gelişiminin nasıl bir şekilde evirildiğini gözlemlemek isteyenlerin ilk tercihi olan Swot analizi, pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Swot analizi örnekleri araştırması yapan ve bu analiz çeşidinin ne işe yaradığını merak edenler, aşağıdaki listeyi inceleyerek Swot analizinin faydalarını öğrenebilmektedir.

 • Swot analizi, piyasadaki konumunuzu en iyi şekilde öğrenmenize yardımcı olur.
 • Rakiplerinizi analiz etmenize ve ona göre hareket etmenize yardımcı olarak tehditlerinizi fark etmenizi destekler.
 • Firmanızın ya da kişisel fırsatlarınızın daha iyi kullanılmasını sağlar.
 • Güçsüz olduğunuz yanları tespit etmenizi sağlayarak kendinizi fark etmenize yardımcı olur.
 • Hem kendinizi hem de içerisinde bulunduğunuz sektörü yakından takip etmenizi sağlar.

Yukarıda da belirtildiği üzere Swot analizi birçok avantaja sahiptir. Bu nedenle yalnızca bağlı olduğunuz kurum ya da kuruluş için değil, kendi gelişiminiz için de bu stratejiyi uygulayabilirsiniz.

Swot Analizi Nasıl Yapılır?

Swot analizinin ne kadar faydalı bir strateji olduğunu öğrenenler, Swot analizi nasıl yapılır sorusuna cevap aramaktadır. Swot analizinin unsurlarını öğrendikten sonra uygulama adımları oldukça kolaydır. Ancak bu noktada mutlaka bilinmesi gerekir ki, Swot analizi yaparken gerçekçi davranılması gerekir. Aksi halde, yaptığınız analiz beklentilerinizi karşılamayabilir ya da gerçek sonuçları göstermeyeceği için firmanızın yanlış stratejileri izlemesine sebebiyet verebilir. Swot analizi uygulama adımları şu şekildedir:

 1. Analizi yapabilmek için bir kâğıt ya da Microsoft Word dosyası kullanabilirsiniz.
 2. Swot analizini oluşturmak için istediğiniz yazı aracını kullandıktan sonra kullanacağınız yüzeyi 4 parçaya bölmelisiniz.
 3. Ayırdığınız 4 parçaya sırası ile S, W, O, T harfleri yazarak analizinizin temel taslağını oluşturmalısınız.
 4. Daha sonra S yazdığını kısma, firmanızın ya da kendinizin güçlü bulduğunuz yanlarını yazmalısınız. Bu noktada gerçekçi davranmaya özen göstermelisiniz.
 5. W yazılı kısma ise kendinizde ya da firmanızda zayıf bulduğunuz yönleri yazmalısınız.
 6. Oluşturduğunuz taslakta O harfi ile belirtilen bölüme sahip olduğunuz ve kendi yararınıza kullanabileceğiniz fırsatları yazmalısınız.
 7. Son olarak ise T harfi için bıraktığınız boşluğa karşılaştığınız ya da karşılaşma ihtimalinizin bulunduğu tehditleri yazmalısınız. Örneğin bu tehditler rakip firmalar ya da sizden daha iyi olduğunu ve size zarar verebileceğini düşündüğünüz unsurlar olabilir.
 8. Swot analizi için belirtilen tüm adımları tamamladıktan sonra ise tüm yazdığınız analizleri okumanız, firmanızın iyi ve kötü olduğu alanları incelemeniz gerekir.

Belirtilen bu 8 adım sayesinde hem iyi hem de kötü yönlerinizi görebilir ve firmanızın yararına daha tarafsız bir şekilde hareket edebilirsiniz. Bu stratejiyi bir rutin haline getirir ve düzenli olarak uygularsanız, kendinizdeki gelişmeleri de daha iyi görebilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki video ile de Swot analizi yapabilirsiniz.

Swot Analizini Kimler Uygulayabilir?

Swot analizi uygulamalarının artması ile birlikte Swot analizi nedir sorusuna ek olarak Swot analizini kimler uygulayabilir sorusu da sık sık sorulmaktadır. Swot analizi, temel olarak firmalar ve büyük şirketler tarafından kullanılıyor olsa da, her bireyin uygulayabileceği bir tekniktir. Bu bağlamda öğrencilerin başarılı olabilmesi için de uygulayabileceği tekniklerden biridir.

Swot analizi herkes tarafından kullanılabilecek tarzda bir uygulama olsa da, tam bir başarı elde etmek için belirli aralıklar ile tekrar edilmesi tavsiye edilmektedir. Zira bu uygulamayı yaptıktan bir süre sonra tekrar yaparsanız, kendinizdeki gelişmeyi görebilir ve bu doğrultuda hareket ederek daha iyi bir konuma gelebilirsiniz.

 

 

Exit mobile version