İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Ramazan Ayı İş Fikirleri

Ramazan Ayı İş Fikirleri

Ramazan’da Yapılabilecek İşler

11 ayın sultanı Ramazan ayı maneviyatı, huzuru, kalabalığı ve bereketi ile bilinir. Dünyanın her yerindeki Müslümanlar için eşsiz bir ay olan Ramazan ayı, yalnız Müslüman ülkelerdeki işletmelerin çoğunu değil hem de küresel ölçekte işletmeleri de etkilenmektedir. Bu kutsal aydaki bolluk girişimciler içinde eşsiz fırsatlar doğurmaktadır. Ramazan ayının yaklaşması ile beraber kısa dönemde çok karlı girişimler yapmak mümkün iken ayrıca Ramazandan sonraki dönemde de devam edecek bir girişime başlamak mümkündür.

Aklınızdan sadece sermayesi olan için girişim fırsatı vardır diye bir sual geçebilir. Fakat çok büyük yatırımlara gerek kalmadan biriktirdiğiniz cep harçlığına bu ayın bereketini sürerek te ek gelir elde edebilirsiniz. Ramazan ayı iftarlık için besin alışverişlerinin arttığı bir dönemken, iftardan sonrasında belediyelerin düzenlemiş olduğu etkinliklerde bir çok farklı alanda ürün, içecek, hediyelik eşya benzer biçimde pek çok alanda alışveriş yapılır.

Ramazan Ayında Hangi İşler Yapılabilir
İşte Ramazan bereketinden nasiplenmek, bu ayı tinsel olmasıyla birlikte maddi kazançla değerlendirmek isteyenler için iş ve ek gelir fikirleri aşağıda verilmiştir;

Etkinlik Düzenlemek

Şayet biraz birikiminiz varsa ve girişimde bulunmak için kar sağlayacak bir iş arıyorsanız Ramazan etkinlikleri işi kısa dönemde kar getirecek bir girişim olabilir. İftardan sonrasında hem iftar yemeği ağırlığından kurtulmak bununla beraber ailesiyle vakit geçirmek isteyen hepimiz bu etkinlik alanlarında bir ay süresince uzun zamanlar geçirmekte ve harcamalar yapmaktadır. Etkinlik organizasyonları, çocuklar için kurulan şişme oyun alanlarından, jetonlu oyuncaklara, yeme içme stantlarından hediyelik eşya benzer biçimde farklı amaçlarla kurulan stantlara kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinlik alanlarında yer almak isteyen girişimciler Ramazan öncesinde belediye başvurarak bu alanların fırsatından faydalanabilirler. Bütçeye nazaran etkinliğin topyekün organizasyonu ya da bir etkinlikte stant kiralayarak kar hisseı yüksek pastadan bir dilim kapmak mümkündür.

Spesiyal Sunumla Hurma Satışı Yapmak

Ramazan ayında hurma içerdiği içsel değer yanında besin değeri itibariyle ayrı bir örutubet taşır. Düzgüsel aylara gore Ramazan ayında hurma satışlarında yaşanmış olan patlama ile beraber hurma çeşitlerinde de zenginleşme yaşanmaktadır. Cevizli, fındıklı, çekirdekli, çekirdeksiz, büyük, ufak, çikolatalı vb. Gibi çeşitlerin farklı paketlerde sunumları yapılacak spesiyal hurma standı açılabilir.

Tatlılar, kızarmış ve fırınlanmış ürünler satmak

diğer aylara bakılırsa en çok tatlı tüketiminin olduğu ay Ramazan ayıdır. İftar yemeğinde her aile kendi bütçesine bakılırsa,sofrasının baş köşesinde muhakkak bir tatlı çeşidine yer verir. Çeşitli tatlı türlerinin yanı sıra farklı kızartılmış ve fırınlanmış ürünler de bu ayda yoğun olarak tüketilmektedir. Uzun geçen oruçlu saatlerden sonrasında kişinin enerji gereksinimlerini karşılayan bu tatlı çeşitleri için stant açılabileceği benzer biçimde seyyar olarak yapılacak bir iş olmasıyla da bu ayda gelir getirecek iş fikirleri arasındadır.

Gıda paketleri satmak

Ramazan ayı maneviyat olarak en üst duygulara ulaşılmaya çalışılan bir aydır. İhtiyacı olan kişilere daha çok yardım edildiği bu ayda bir girişimci olarak, çoğu zaman marketlerin sunum yaptığı bu besin paketlerine alternatif paketler hazırlayarak sosyal medya üzerinden satışını yapmak mümkündür. Alternatif fiyatlarla hazırlanan gıda paketlerinin pazarlamasını yaparak, sipariş aldıktan sonrasında hazırlattırma şansının olması sermaye gerektirmeden kar edebileceğiniz bir iş imkânı olabilir. Ek olarak bu paketleri cazip kılacak farklı promosyonlarda eklenirse pazarlamada rakiplerinize gore öne geçme şansını yakalayabilirsiniz.

İftar Organizasyonu

diğer aylarda akşam yemeğini dışarıda yemek için bütçesini zorlamak istemeyen aileler bile Ramazan ayında en az birkaç kez dışarıda yiyecek yiyecek isterler. Bu ayın uhreviyatını artıran etkinliklerin ve ibadetlerin yapıldığı camilere yakın mekânlarda düzenlenen yiyecek organizasyonları ay boyunca tıklım tıklım olur. Bir tek restoran, lokanta tarzı mekânlar değil, gezici enstrumanlarında çok iyi karlar ettiği bu ayda yiyecek organizasyonu işi kar getiren ve ay boyunca doluluk sağlayan bir iş fırsatıdır.

Meyve ve içecek satmak

Ramazan ayının sıcak aylarda yaşanması ile birlikte oruç saatlerinin uzunluğu ile artan hararet ve su kaybı sebebiyle organik, suni içecekler ve meyvelere olan talep devasa yükseklikte olmaktadır. Bu fırsat sadece, yıl süresince bu tür ürünleri satan ustalaşmış şirketler tarafından değil, hem de sıradan iş düşünen kişiler tarafından da kullanılabilir.Taze ve sağlıklı meyve ve meyve sularını uygun fiyatla sunarak, yalnızca kutsal Ramazan ayına özgü yüksek karlar elde etmek mümkündür.

Kitap Satmak

Ramazan ayı ile birlikte kişiler iç huzura ermek tinsel bir arınma yaşamak için daha fazla dua etmeye ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde kutsal kitabımız olan Kuran’ı Kerimin Türkçe mealini, dijitalini, yakarış kitaplarını, namaz hocaları benzer biçimde din ile ilgili kitaplar daha çok satılır. Ayrıca bunun haricinde ölmüş yakınları için hayır yapmak isteyen kişiler onların hayrına cep boyutunda yakarış kitaplarını alarak dağıtırlar ki bu da dini kitaplar satılmasında sirkülasyona sebep olur. İnansın yahut inanmasın oruç tutsun veya tutmasın herkeste Ramazan ayına ilişik duygular saygı çerçevesindedir ve yaşanan bu olumlu değişim bu ay hakkında farkındalığı artırmak için eğiten kitaplara yönelmeyi sağlar. İftar sonrası etkinlik meydana getirilen mekanların çevrelerinde açılacak kitap stantlarında yalnız dini kitaplar değil trend en çok okunan kitaplarda eklenmesi Ramazan ayında kar sağlayacak bir iş olanakı yaratabilir.

Çay Standı açmak

Uzun saatler çaydan uzakta kalanlar için iftar saati ayrı bir önem taşır. Kurulacak gezici çay stantları ya da seyyar araç ile çay satışı bu zamanda de sirkülasyonu yüksek bir iş alanıdır. Minik tabureler ve masalarla da konforun sağlanabileceği bu çayhaneler etkinlik merkezi yakınları, işlek caddeler, parklar, cami çevreleri gibi alanlarda olursa ve çayınızdan memnun kalırlarsa ileriye taşınacak mevsimlik bir iş olma potansiyeline de haizdir.

Oyuncak satmak

hemen hemen hepimiz iftar saatini beklemek için ya da iftar sonrası ailesini gezdirmek için dışarı çıkar. Özellikle Ramazan ayında sokaklar sahura kadar kalabalıktır ve bu kalabalıklarda alışveriş hacmini yükseltir. Mevzu çocuk olunca da istediği bir balon, oyuncak, düdük, veya topu kimse reddetmez. Bu nedenle Ramazan ayında balon, oyuncak, köpük tabancası benzer biçimde oyuncakları satanlar hep kazanmıştır. Bu iş etkinlik düzenlenen mekânlarda stant kiralamakla yapılabileceği gibi gezici olarakta yapılan ve kar getiren bir iştir. Ve çok küçük bir sermaye ile o sermayeyi beşe ona katlamak mümkündür.

Kaligrafi – Hat yazılı eserler satmak

Hat sanatı veya Kaligrafi stili yazı ile hazırlanan kişiye özel tasarımlar Ramazan ayında rağbet gören diğer ürünler arasındadır. Kişilerin kendi adını Kaligrafi ile tabaklara yazdırarak hatıra olarak aldığı bu ürünler, eli bu sanata yatkın kişiler için Ramazan ayında ilgiyi çeken bir iş dalıdır. Şayet kaligrafi veya hat ile ilgili bir deneyiminiz veya kabiliyetiniz varsa kalabalık bir caddede açılacak stant veya sosyal medya üzerinden sipariş alınarak kar elde etmek mümkündür. Ayrıca hat sanatı ile yapılan yakarma içeren tablolarda bu ayda herkesin beğenmiş olduğu ve almaya çalıştığı ürünler arasındadır.

Hediyelik eşya satışı

Bu özel ayda sevdiklerine küçükte olsa hatıralık birşeyler almak isteyen kişiler için hediyelik eşya stantları olmazsa olmaz ziyaret alanlarıdır. Magnetlerden, aksesuarlara, ufak ev aletlerine, resimliklerden, Ramazan ayına özgü hediyeliklere kadar pek çok ürünün satıldığı bu tezgâhlar çok minik sermayelerle dolup boşalan tezgâhlar arasındadır. Özellikle yeni bir ürünse ve cüzi değerlerle satılıyorsa ilgi büyük olur ve hepimiz satın almak ister. İşte bu anlamda yaratıcı ve girişimci ruha sahip kişiler için iyi bir kar getiren iş olabilir.

Takı – aksesuar satışı

Ramazanda ne takısı diye sakın düşünmeyin. Özellikle kadınların vazgeçilmez aksesuarları olan takılar bu ayda da rağbet gören ürünler arasındadır. Farklı tarzlara hitap eden el yapımı takılar, tesbihler, yüzükler, çantalar, fularlar iftar yemeğinden sonraki yürüyüşte ilgi çeken sergiler arasındadır. Ramazandan sonrasında bayramda takacağı takıyı almak isteyen yahut kendi tarzına hitap ettiğine inandığı bir takıyı kaçırmak istemeyenlerin ilgi alanında olan takı ve aksesuarlar meraklıları için karlı bir girişim olabilir.

Ramazan davulcusu olmak

bulunduğunuz şehirde yer alan belediyeye başvurarak, ramazan ayı boyunca görevli davul çalıcısı olabilirsiniz. Bu sayede hem belediye tarafınca maaş alabilirsiniz hemde ramazan bayramında görevli olduğunuz bölgede evleri ziyaret ederek adetlerimize nazaran bahşiş de isteyebilirsiniz.

RAMAZAN AYINDA PARA KAZANMAK
Ramazan ayını değerlendirmek isteyen girişimciler için bu ay ufak sermayelerle büyük karlar elde edilecek pek çok iş imkânına haiz bir aydır. Oruçlu bir kimse evinde olsa bile bir çeşit daha tatlı almak istediği gibi, pidesiz eve gitmek istemez ve içeceğini bol bolca alır. Ek olarak gideceği iftar davetine de eli boş gitmek istemez. Türk örf ve adetlerinin de en üst seviyede yaşandığı bu ayda girişimci bir ruha sahip biri sermayesiz bile bir iş girişiminde bulunabilir. Bu da Ramazanın bereketinden olsa gerek.

Yorum Yap

Yorum Yap