İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Motosiklet Satış Mağazası Açmak

Motosiklet Satış Mağazası Açmak

Motosiklet Satışı Yapmak

Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açabilmesi için bayilik alması mümkündür. Bu sayede çok karlı işler elde edebilirsiniz. Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açmak için araştırma yaparak daha çgood enough statistics edinmesi mümkündür. Bayilik veren firmaların araştırılması, mekân seçimi, yer seçimi şeklinde bir çok faktöre dikkat ederek kazançlı bir iş kurulabilir. Motosiklet satış mağazası açmak girişimciler için, %50 civarında kar marjı oranını öngörmektedir.

Now not: TDK’ya göre doğru kelime kullanımı motosiklet’tir, motorsiklet değildir.

Motosiklet Mağazası iyi mi Açılır?
Motosiklet mağazası açabilmek için izlenmesi ihtiyaç duyulan advertımlar vardır. Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açarken dikkat etmesi ederek ve uygulaması gereken noktalar şu şekildedir:

Sermayenin Tespit Edilmesi
Bayilik alınarak motosiklet satış mağazası açmak veya her markanın bulunmuş olduğu bir mağaza açmak mümkündür. Girişimcilerin ilk önce karar vermesi ihtiyaç duyulan nokta ana para miktarına nazaran bayilik mi yoksa kendi mağazasını mı açacağıdır. Bayilik almanın ve kendi mağazanın açılmasının ayrı avantajları bulunmaktadır. Girişimciler ana para miktarlarına bakılırsa iki seçenek arasında tercihte bulunabilir. İşletmelerin sermayesini etkileyecek öteki faktörler ise işyerinin büyüklüğü, türü benzer biçimde faktörlerdir. Özellikle markaların bayiliklerinin alınması halinde başlangıç sermayesinin daha çgood enough olması gerekir.

Kaynak Bulmak
Sermayesi yeterli olmayan girişimcilerin kendilerine kaynak sağlaması gerekir. Kaynak sağlamak isteyen kişiler ise bankalara veya özel yatırımcılara başvuruda bulunabilir. Girişimcilerin kaynak bularak başlayacakları motosiklet satışı işinde gelirinin bir okayısmını borcunu geri ödemek için ayırması gerekir. Ancak motosiklet satış mağazası açma iş fikri oldukça karlı bir iş olduğu kısa süre içinde kaynaklar geri ödenebilecektir.

Mekânın Tespit Edilmesi
Motosiklet satış mağazası açmak için mekân yerinin tespit edilmesi gerekir. Girişimcilerin kar elde etmesi doğrudan olarak etkilemektedir. Müşterilerinin ziyaret edeceği, ilgi çekilecek bununla birlikte maliyetini çadequate fazla etkilemeyecek bir mekân yeri tespit edilmelidir. Mağazanın açılması için ihtiyaç duyulan maliyetler ve konum tespit edilmelidir.

Vergi Levhasının alınmasıMotosiklet satış mağazası açabilmek için vergi levhası alınmalıdır. Vergi levhası motosiklet satış mağazalarının faaliyet gösterilmesi için çadequate önemlidir. Kanunlar çerçevesinde belirtilen özellikleri taşıyan motosiklet satış mağazası açan girişimcilerin lüzumlu işlemleri tamamlayarak vergi levhası almalıdır.

İşyeri Açma Ruhsatı
İşyeri açma ruhsatı girişimcilerin mağaza açarak etkinlik gösterebilmeleri için en önemli olan adımdır. İşletmenin cinsine göre girişimciler işyeri ruhsatı alarak faaliyet göstermeye başlayacaktır. Ruhsat için gerekli olan belgelerin sağlanması ve gerekli kurumlara gidilmesi halinde işyeri açma ruhsatı okayısa süre içinde alınabilecektir. Alınan ruhsat ile girişimciler faaliyet göstermeye başlayacaktır.

Uygun tasarımGirişimcilerin motosiklet satış mağazası açabilmek için dikkat etmesi ihtiyaç duyulan en önemli noktalardan biri uygun tasarımdır. Satılan motosiklet türüne nazaran girişimcilerin uygun tasarımlı mağazalarını sunması müşterilerin daha çadequate dikkatini çekecektir. Bayilik alınması halinde bazı markalar kendi konsept ve tasarım seçeneklerini girişimciler için sunmaktadır.

Tedarik Ağının Belirlenmesi
Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açmak için lüzumlu olan tedarik ağını belirlemesi gerekir. Girişimcilerin hangi motor türünü hangi tedarikçiden alınacağı belirlemesi gerekir. Bundan dolayı mağaza açılmadan önce tedarik ağı belirlenmelidir.

Uygun ve Eğitimli Personel
Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açabilmesi için en önemli advertımı uygun personel bulmak oluşturur. Satışları direkt etkileyen satış çalışanları ile girişimciler çadequate iyi gelir elde edebilir. Bayilik alınması halinde bazı markalar yetiştirilmiş mensupları girişimciler için sunmaktadır.

Motosiklet Satış Mağazası Açmak İçin gerekli Belgeler Nedir?
Motosiklet satış mağazasının açılması için bazı belgelerin ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekir. Bayilikler haricine yeni bir mağaza açmak isteyen girişimcilerin sağlaması ihtiyaç duyulan belgeler şu şekildedir:

Girişimcilerin kimlik belgesi ve ikametgâh bilgilerini içeren belge
Girişimcilerin adli sicil kaydını gösteren belge
İşletici Kimlik Belgesi
Vergi levhası
İtfaiye uygunluk raporu
İşyerinin krokisi
İşyeri açma ruhsatı
Açılacak olan mağaza kira ise kiralama sözleşmeı, satın alınmış ise tapu belgesi
Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açabilmesi için sağlaması ihtiyaç duyulan belgelerin okısa süre içinde tamamlanması mümkündür. Eksiksiz şekilde belgelerini sağlayan girişimcilerin işlerini rahatlıkla halledebilecektir.

Motosiklet Satış Mağazası Açma Sermayesi Ne Kadardır?
Motosiklet satış mağazalarının açmak için gerekli olan sermaye miktarı bir çok koşula göre değişim göstermektedir. Bayilik almak isteyen kişilerin motosiklet marka tercihlerine nazaran lüzumlu olan sermaye miktarı değişiklik göstermektedir. Büyük markalardan alınacak bayiliklerin için averaj olarak gereken ana para miktarı a hundred.000 ve 1.000.000 TL arasında değişmektedir. Daha ufak markalardan alınacak bayilikler için averaj sermaye a hundred and fifty.000 TL be 250.000 TL arasında değişiyor. Ancak bu rakamlar girişimcilerin kaç tane motor alacağına ve markalara bağlı olarak değişmektedir.

Kendi mağazasını açarak hizmet vermek isteyen girişimcilerin sermaye miktarı ise ortalama olarak three hundred.000-six hundred.000 TL içinde olmalıdır. Belirtilen ana para miktarı her marka motosikletin satışa sunulmuş olduğu mağazalar için geçerlidir. Tek bir markaya yönelik ve elektrikli motor şeklinde alanlara yönelen girişimciler için ana para miktarı değişim gösterecektir.

Motosiklet Satış Mağazası Kazançları Ne Kadar?

Motosiklet satış mağazalarının kazançları bulunan konuma, müşterilerin tercihlerine gore değişiklik göstermektedir. Uygun çalışanları çalıştıran girişimcilerin satış mensupları kazançları direkt etkilemektedir. Müşterilerin taleplerinin yoğun olduğu durumlarda motosiklet satış mağazasının kazançları 30.000 TL-50.000 TL içinde değişim izah edebilir.

İkinci El Motor Satış Mağazası Açmak

Girişimcilerin motosiklet satış mağazası olarak ikinci el alım ve satım meydana getiren bir mağaza açması mümkündür. Son yıllarda en fazlaca gelişmiş olan sektörler içinde ikinci el motor satışları gelmektedir. İkinci el motor alım ve satımı yaparak girişimcilerin belirli bir kar oranına sahip olarak kazanç elde etmesi mümkündür. Acil olarak satış icra eden motor kullanıcıları bulunmaktadır. Girişimcilerin acil satış taleplerine cevap vererek alımını yapması ve sonrasında mağazasında satışa sunması mümkündür.

İkinci El Motor Satış Mağazasının Açılma Koşulları nelerdir?
Girişimcilerin ikinci el motor satış mağazası açabilmesi için gerekli olan koşulları sağlaması gerekir. Girişimcilerin gerekli koşulları yerine getirerek satış mağazasını açması mümkündür. İkinci el motor satış mağazasının açılma koşulları ise şu şekildedir:

Girişimcilerin yetki belgesi alması gerekir. Yetki belgesi ise Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıt olunması gerekir.
Gelir vergisi yada kurumlar vergisi mükellefi olunması gerekir.
Girişimcilerin mağazada çalıştırdığı personeller için mesleki yeterlilik belgesini sunması gerekir.
Ekspertiz raporunun alınmış olması gerekir. Alınan rapor satış esnasında bir kopya halinde alıcılara sunulmaktadır.
Güvence belgesi düzenlenmesi gerekir. Kanunlarda belirtilen koşullara gore ikinci el motor satış mağazası açmak için girişimcilerin garanti belgesi düzenleyerek satış esnasında tüketicilere belirli süreli garanti belgelerini sunmalıdır.
İkinci el motor satış mağazasının tecim alanlarına, çevreye zarar getirmeyecek alanlarda açılması gerekir.
Açılmak istenen mağazanın minimal dört motosiklet alanını kaplayabilecek büyüklükte olması gerekir.
Girişimcilerin satış mağazasını açabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
Motosiklet satışında Motor Türleri nelerdir?
Motosiklet satış mağazası açmak isteyen girişimcilerin hangi tür motor satacağına karar vermesi gerekir. Pek çadequate motosiklet türü ve hitap etmiş olduğu hedef kitle bulunmaktadır. Girişimcilerin motosiklet satış mağazalarında satabileceği temel motor türleri ise şu şekildedir:

Journeying
Visiting motorlar şehirler arası ulaşımda en çadequate tercih edilen motor türüdür. Daha çadequate motorun özgürlüğüne kullanmak isteyen kişilerin tercih etmiş olduğu motorlardır. Girişimcilerin hedef kitlesini analiz ederek traveling motorları satış mağazasında sunması mümkündür.

Cub
Cub version motorlarda arazi kullanımı ön plandadır. Müşteriler motoru rahat olması nedeniyle tercih etmektedir. Girişimcilerin mağazasında sunabileceği motor türleri arasında bulunmaktadır.

Elektrikli
Özellikle son yıllarda çadequate rağwager gören elektrikli motosikletler hem ehliyetsiz kullanılabilmesi bununla birlikte yakıtlı motosikletlere gore daha uygun fiyata haiz olmaları sebebiyle satış aşamasında işletmelere katkı sağlamaktadırlar.

Ek olarak bu modellerin haricinde; Moped, Commuter, game touring, Chopper, Enduro, extremely good game, naked, go, Trial ve ATV tipi motosikletler de müşterilerin en çok tercih etmiş olduğu modeller arasındadır.

MOTOSİKLET AKSESUARLARI SATMAK
Bu sektörde ana ürün grubu olan motosikletler kadar, motosiklet aksesuarları ve ekipmanları da satmak oldukça kazançlı bir iş modelidir.

Özellikle nüfusun yoğun olduğu büyükşehirlerde, bir tek aksesuar satışı yapan biroldukça mağaza mevcuttur.

Motosiklet aksesuar ve ekipmanlarının genellikle yurtdışında üretiliyor olması sebebiyle, biroldukça ürün dövize endeksli olarak çalışmaktadır.

Bu yüzden çoğu zaman birim fiyatı ve karlılığı yüksek olan ürünlerdir. Yatırım gücünüze bağlı olarak imkanlarınız dahilinde, motosiklet satış mağazanızın yanında bu iş modelini de kurmanızı öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap