İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazanmak pandemi süresinde ücretsiz izne ayrılan kişiler için avantajlı olabilir. Peki makale yazarları ne kadar kazanır sorusuna göz atmadan önce makale yazmanın gerektirdiklerine bir bakalım. İnternetten para kazanmak denince akla genelde freelance internet işleri gelmektedir. Ancak birçok freelance iş teknik bilgi gerektirebilir. Günümüzde bir grafik tasarımcı, bir web tasarımcı, bir yazılımcı ya da teknik bilgiye sahip bir kişi bir ofis dahi açmadan evde çalışarak para kazanabilmektedir. Ancak bu teknik bilgilere sahip olmadan da internetten para kazanmak mümkündür. Eğer imlâ kurallarına hâkimseniz ve biraz SEO bilgisi edinebilirseniz makale satışı yapmak sizin için kârlı bir iş olabilir. Ayrıca zamanla bu işin de teknik detaylarına hâkim olursanız siz de evden çalışarak tahmin edemeyeceğiniz rakamlar kazanabilirsiniz.

Makale Yazarken Para Kazanmak

Makale Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Makale yazarken ilk hedefiniz imlâ kuralları olmalıdır. Dil kurallarına aykırı bir içerik, yanlış bilgi içerdiği kaygısına yol açarak okuyucu tarafından ilgi görmeyebilir. Ayrıca yazım şekliniz, işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı da gösterecektir. En sık yapılan hatalar bağlaç ve edat kullanımlarında meydana gelir. De – da kullanımlarına, kelimelerin doğru yazımlarına ve diğer kurallara hâkim olmalısınız.

Kullandığınız alt başlıklar uygun fontlarda olmalı ve okuyucuyu yormayacak şekilde paragraflara ayrılmalıdır. Ayrıca SEO’ya dair birkaç kuralı da bilmeniz gerekir. Yazdığınız makaleyi satın alacak kişi, bu içeriği kendi internet sitesinde yayınlayarak ziyaretçi çekmeye çalışacaktır. Google, SEO açısından olumlu makaleleri ön sayfalarda gösterir. Bu bağlamda alıcının sizden bir çıkar sağlaması için yazdığınız makalenin SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumlu makale yazarlığı hakkındaki teknik bilgiler bir gün içerisinde öğrenilebilir. Basit teknikler zamanla gelişecektir. Gereksinimlerinizi tamamladıktan sonra hazır makale yazıp satabilir, ya da sipariş usulünde makale teslimi gerçekleştirebilirsiniz.

Yazdığım Makaleleri Nerelerde Satabilirim?

Bir makaleyi tamamladıktan sonra satışa yapmaya hazırsanız, sıra platform seçimindedir. Türkiye’de makale yazarları en çok forumlar ve freelance platformlarda iş yapmaktadır. Forumlarda satış yapmak için R10.net ve WmAraci gibi internet platformlarına göz atabilirsiniz. Forumlara üye olmak her zaman mümkün olmayabilir, bazı forumlar yalnızca referanslarla ve davet mektuplarıyla yeni üyelik vermektedir. Bu durumda Bionluk.com gibi freelance platformlarında rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Gelelim makale yazarları ne kadar kazanır sorusunun yanıtına. Bu iş için belirlenen bazı belli başlı tarifeler vardır. Genel olarak 100 kelimesi 1.5 lira ile 2 lira arasında fiyatlandırma yapılır. Makale yazarak para kazanmak için bir makalenizin en az 300 kelime olması gerekir. Bu durumda, bir makaleden en az 4.5 lira kazanmanız olasıdır. Günde 5-6 saat makale yazabilen birisi, günlük 50 lira ile 100 lira arası bir kazanç elde edebilir.

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır

Yabancı Dilde Makale Yazmak

Makale yazarak para kazanmak en çok yabancı dillerde kârlıdır. Çünkü 100 kelimesi 1.5 lira ile 2 lira arasında olan tarife, yabancı dil makalelerde 5 lira ile 10 lira arasında değişmektedir. Yabancı dilde makale yazarak para kazanmak, Türkçe makale yazımına göre %200 daha kârlı olabilir. Gün boyu yabancı dilde makale yazan bir kişi günlük 200 liraya kadar kazanç sağlayabilir. Ayrıca birçok platform freelance olarak editör alımı da yapmaktadır. Editörler genel olarak maaşlı olarak çalışır ve maaşlar dolgun sayılabilecek düzeydedir. Aynı anda birkaç sitede editörlük yaparak güzel paralar kazanılabilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap