İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri

GittiGidiyor Başarı Hikayesi

Gittigidiyor Başarı Hikayesi

Tolga Kabataş Kimdir?

GittiGidiyor başarı hikayesi ve Tolga Kabataş kimdir? Türkiye’de GittiGidiyor’u duymayan yoktur. E-Ticarette pazaryeri kavramını Türkiye ile tanıştıran bu başarılı platformun kurucusu Tolga Kabataş kimdir yakından inceleyelim ve başarı hikayesi nasıl başladı öğrenelim.

Tolga Kabataş Kimdir

13 Kasım 1972’de Ankara’da doğan Tolga Kabataş, ilkokul eğitimini Ankara’da bulunan bir Anadolu lisesinde okudu. Liseyi bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği bölümünü başarıyla bitirdi ve New York’ta MBA eğitimini tamamladı. Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Tolga Kabataş, Garanti Bankası, NTV gibi oluşumlarda üst düzey kadrolarda görev aldı. Serkan Borançılı ve Burak Divanlıoğlu gibi isimlerle bir araya gelerek 2001 yılında GittiGidiyor’u kurma kararı aldı. GittiGidiyor hikayesi burada başladı. Ayrıca Tolga Kabataş, Uzman TV ve cimri.com gibi platformların da kurucusu olarak internet girişimciliği hayatına devam etti. Tolga Kabataş hâlen emlak ve gayrimenkul sektöründe başarılı bir iş insanı olarak hayatına devam ediyor.

Gittigidiyor Başarı Hikayesi

Gittigidiyor başarı hikayesi oluşturulurken, kurucular e-Bay sitesinden esinlendi. E-Bay o zamanlar açık artırma ile ikinci el ürün ticari yapan bir platformdu. Tolga Kabataş ve diğer kurucular, 2001’de e-Bay ile aynı konseptte bir açık artırma platformu kurdu ve buraya GittiGidiyor adını verildi.

Gittigidiyor Başarı Hikayesi

Ancak işler tahmin edildiği kadar kolay gitmedi. Türkiye’de e-ticaret kavramı gelişmemişti ve insanlar kart bilgilerini bir sır gibi saklıyordu. “Kutudan salatalık çıktı, kartım kopyalandı” gibi haberler insanların e-Ticarete karşı ön yargısını iyice tetiklemiş durumdaydı. Bu platformdan başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için mutlaka yeni bir çözüm yolu üretmek gerekiyordu, ki ürettiler. Sıfır Risk Sistemi devreye sokuldu. Peki sıfır risk sistemi nedir? Bu sistemde hedeflenen hem alıcının hem satıcının korunmasıydı. Süreç şu şekilde işleyecekti;

  • Müşteri ürünü satın alacak.
  • Para GittiGidiyor’un kasasında bekletilecek.
  • Ürün alıcıya ulaştırılacak.
  • Alıcı, ürünün beklediği gibi geldiğini onaylayacak.
  • Son aşama olarak alıcı onay verirse para satıcının hesabına aktarılacak.

Ve beklendiği gibi; sıfır risk sistemi e-ticarette adeta devrim yarattı. Sıfır risk sistemi ile bugüne kadar toplam 15 milyonu aşkın ürün satışı gerçekleştirildi. 2006 yılında GittiGidiyor artık yabancı yatırımcılardan yatırım alan bir platform hâline gelmişti. GittiGidiyor başarı hikayesi 2011 yılına kadar hız kesmeden devam etti.

Yemeksepeti başarı hikayesi nasıl gelişti? adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Gittigidiyor’un Satılması

GittiGidiyor’un kurulmasında esinlendikleri e-Bay, 2011 yılında dudak uçuklatan bir ücretle GittiGidiyor’u satın aldı. Gittigidiyor satış bedeli tam 218 milyon lira olarak resmi kayıtlara geçti. GittiGidiyor hikayesi 2011 yılından sonra hisselerin %93’ünü satın alan e-Bay ile devam etti.

Gittigidiyor’un Aldığı Ödüller

Gittigidiyor, 2001 yılından bu yana sayısız ödül aldı. Bunlardan en önemlileri; European Business Awards 2014’de alınan Ulusal Şampiyon ödülü, 2012 yılında Webrazzi’den alınan En İyi Alışveriş Sitesi Ödülü, MediaCat Felis’den aldığı 4 ödül ve buna benzer ödüller oldu, Gittigidiyor başarı hikayesi katlanarak devam ediyor.

 

Yorum Yap