İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri

Emlak Komisyoncusu Olmak | Kazancı ve Şartları

Emlak Komisyoncusu Olmak

Günümüzün en maliyetsiz ve en kârlı işlerinden biri emlak komisyoncusu. Emlakçılık bilindiği üzere yüksek sermaye gerektiren bir iş kolu. Ancak emlak komisyonculuğu yaparak, yalnızca çevreniz ve pazarlama kabiliyetiniz ile yüksek meblağlar kazanmak mümkün. Emlak komisyoncuları, emlak satışından farklı olarak aracısı oldukları ticaretin hem alıcı hem satıcı tarafından komisyon geliri elde edebilirler. Ayrıca komisyoncular, yalnızca alım ve satım değil kiralama işlerinden de gelir elde edebilirler. Emlak komisyoncusu olmak diğer ticari işlemlere göre daha risksiz ve daha kazançlı bir meslek olabilir.

Emlak Komisyoncusu Ne Kadar Kazanır?

Emlakçı komisyon oranları genelde belli bir kurala bağlı değil, gelenekseldir. Emlak komisyoncusu alım ve satım işlemlerinden toplam %4 komisyon elde ederler. Bunun %2’si alıcıdan, %2’si satıcıdan olur. Emlakçı bu oranlarda özgürce değişiklik yapabilir ancak Türkiye’de işlemler genel olarak bu rakamlar üzerinden yapılır. Ayrıca kiralama işlemlerinde kiranın %10’u veya ilk kira bedeli komisyoncuya ödenir. Bir emlak komisyoncusu kazancı o ay içerisinde aracı olduğu işlemlere bağlıdır. 500.000 liralık bir ev satışından emlak komisyoncusu kazancı 20.000 lira olacaktır. Benzer bir şekilde, 2000 liralık bir gayrimenkulün kiralama işlemine aracılık eden bir emlak komisyoncusu kazancı 1.000 lira ile 2.000 lira arasında değişkenlik gösterecektir. Türkiye şartlarında ortalama bir emlak komisyoncusu aylık 10.000 lira ile 30.000 lira arasında kazanmaktadır.

Emlak Komisyoncusu Ne Kadar Kazanır

Emlak Komisyoncusu Olma Şartları

Geçmiş yıllara kadar, adına vergi mükellefiyeti tesis edilen herkes emlakçılık ve emlak komisyonculuğu yapabilmekteydi. Ancak yeni düzenlemeler neticesinde emlakçılık belgesi alma zorunluluğu getirildi. Emlakçı olma şartları yeniden düzenlendi ve emlakçılara yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu eğitimlere halk eğitim merkezlerinde katılabilir veya özel kurumlar aracılığıyla sertifika alabilirsiniz. Bu düzenleme; emlakçılar için olumlu karşılandı. Böylece emlak komisyoncularının sayısında bir azalma olacağı düşünüldü. Ayrıca emlakçılar başka bir işle ilgilenemeyecek, aynı şekilde oto galeri ve benzeri işlerle uğraşan kişiler artık emlakçılık yapamayacak. Yetki belgesi olmayan emlakçılar 5.000 liraya kadar ceza alabilecek.

Trendyol araçlı kurye maaş ve şartları hakkında yazımız ilginizi çekebilir.

Emlak Komisyoncusu Olma Şartları

Emlakçılık Kârlı Bir İş Mi?

Emlakçılık, çoğu zaman kârlı bir iş sayılabilir. Özellikle emlak komisyonculuğunda risk neredeyse sıfırdır. Çevresi ve pazarlama yeteneği olan herkes komisyon geliri elde edebilir. Zaman zaman gayrimenkul alım ve satım işlemleri risk taşıyabilir. Bu noktada; evin değeri iyi biçilmeli, konumu, tadilat ve onarım durumları göz önünde bulundurularak evin değerinin altında alınması gerekmektedir. Türkiye’de ev fiyatlarının geçmiş zamanlarda düşüş yaşamamış olması emlakçılar için bir güvence sayılabilir. Emlakçılık, genel itibariyle kârlı bir iş olabilir.

Emlak Ofisi Açma Maliyeti

Emlak ofisi açma maliyeti ofisin konumuna göre değişebilir. Çünkü bir emlak ofisinin başlıca gideri kira olacaktır. Ancak ofisin konumu, iş kapasitesini de arttıracağı için katlanılabilir bir maliyet olabilir. Emlak ofisleri, iş yoğunluğuna bağlı olarak bir ya da iki personel çalıştırabilir. Ayrıca ofisin elektrik, su, mutfak ve temizlik giderleri emlak ofisinin başlıca giderleri arasındadır. Bir personel çalıştıran emlak ofisinin yıllık giderleri toplamı 100.000 lira ile 150.000 lira arasında değişebilir.

 

Yorum Yap