İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Ekskavatör Kiralama İş Fikri

Ekskavatör Kiralama İş Fikri

Ekskavatör Kiralama İş Fikri

Girişimcilik sözlüğünde zenginlik; bir kişinin pasif gelirleriyle doğru orantılıdır. Warren Buffett’in de dediği gibi “Uyurken para kazanmadığınız sürece hiçbir zaman zengin olamazsınız” sözü pasif gelirin önemini en iyi anlatan sözlerden birisidir. Uyurken para kazanmak için yapabileceğiniz en iyi işlerden biri de ekskavatör kiralama işi olabilir. Pasif gelirlerin %60’lık kısmını kiralama işlemleri oluşturmaktadır. Ekskavatör kira getirisi çoğu gayrimenkulden daha fazla ve uğraşsız bir seçenektir. Peki ekskavatör kiralama ne kadar kazandırır?

Ekskavatör Nedir?

Kazma, taşıma, yükleme gibi hafriyat faaliyetlerinin yürütüldüğü iş makinalarına ekskavatör adı verilir. Bir ekskavatör, yerinden kımıldamadan 360 derece kendi etrafında dönebilir. Genelde kazı işlemleri için tercih edilir. Ekskavatörler yürüyüş sistemleri, tonajları ve diğer özelliklerine göre sınıflandırılır.

Ekskavatör Türleri

Ekskavatörler, paletli ve lastikli olarak iki grupta incelenir. Mini ekskavatörler, küçük boy ekskavatörler, orta ve büyük boy ekskavatörler paletli ekskavatör grubunda incelenir. Ekskavatörlerin boyutlandırılması ağırlıklarıyla doğru orantılıdır.

Ekskavatör Fiyatları

Araç alım satımlarında aracın kilometresine bakılırken, ekskavatörde saat birimi geçerlidir. Bir ekskavatör fiyatını; o ekskavatörün türü ve saati belirler. Sahibinden satılık ekskavatör fiyatları ikinci el makinalar için oldukça değişkendir. Bir adet sahibinden satılık mini ekskavatör fiyatı 300.000 liradan başlayarak artmaktadır. Sıfır ekskavatör fiyatları ise 500.000 liradan başlamaktadır.

Ekskavatör Kiralama Para Kazandırır Mı?

Ekskavatör fiyatlarına baktığımız zaman ekskavatör kiralama işi yapmak isteyen kişilerin yüksek sermayeye sahip olması gerektiğini görmek mümkündür. Peki ekskavatör kiralama işi sermayeyi ne kadar sürede amorti eder? Ekskavatörler genelde günlük kiralama şeklinde kiraya verilir. Bir mini ekskavatör günlük kirası ortalama 750 liradır. Makinanın durumuna göre bu rakam artabilir ya da azalabilir. Yeni ve temiz ekskavatör kiraları 1.500 liraya kadar yükselebilmektedir. Bu durumda, bir ay boyunca ekskavatör kiralayan bir kişinin kazancı ortalama 20.000 lira ile 30.000 lira arasında olacaktır. Kısacası; ekskavatör kirası, makine bedelini 24 ay içerisinde amorti edecek ve başabaş noktasına getirecektir. Ufak bir fizibilite çalışması şartıyla; 24 ayda sermayeyi başabaş noktasına getiren bir işin kârlı olduğunu söylemek mümkündür.

Ekskavatör Kiralama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekskavatör kiralayarak para kazanmak istiyorsanız; ekskavatörlerin belli başlı teknik özelliklerini bilmek zorundasınız. Ekskavatör kiralama yapmak isteyen birinin; makine ile ilgili şu bilgilere hâkim olması gerekir;

 • Motor ve motor gücü
 • Hidrolik pompa şekli ve kapasitesi
 • Yürüyüş sistemi
 • Seyahat hızı
 • Kova hacmi
 • Çalışma ağırlığı
 • Kova koparma kuvveti
 • Maksimum kaldırma kapasitesi
 • Maksimum yükseklikte kazı kapasitesi
 • Maksimum yükseklikte boşaltma mesafesi
 • Maksimum yatay uzanım mesafesi
 • Maksimum kazı derinliği

Ekskavatör Kiralama İçin Gerekli Evraklar

Ekskavatör kiralayarak ile pasif gelir elde etmek isteyen bir kişinin gelir vergisi veya kurumlar vergisi mükellefi olması şarttır. Bunun için ilk önce bir muhasebeciyle anlaşarak vergi dairesine işe başlama bildirimi yapılması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ekskavatör kiralama faaliyet kodunun “77.12.01 – Motorlu ağır kara taşıtlarının sürücüsüz olarak kiralanması ve leasingi (3.5 tondan daha fazla olan kamyon, treyler (römork), vb.)” olarak seçilmesi gerekir. Eğer ekskavatör kiralama işlemi bir operatör veya sürücü ile birlikte gerçekleşecekse, faaliyet kodunun “43.99.04 Vinç ve benzeri diğer inşaat ekipmanlarının operatörü ile birlikte kiralanması” olması gerekmektedir. Akabinde satın alınan ekskavatör için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’a başvurularak tescil belgesi alınması gerekir.

Pasif gelir ile ilgileniyorsanız Dropshipping Nedir? yazımız ilginizi çekebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap