İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik
  3. Dropshipping Nedir? Dropshipping Mantığı

Dropshipping Nedir? Dropshipping Mantığı

Dropshipping ile Para Kazanmak

 

Gelişen teknolojiler ve içinde bulunduğumuz pandemi süreci şüphesiz en çok e-ticaret sektörünü etkiledi. Öyle ki; 2020’nin ilk 6 ayında e-ticaret işlem hacmi, 2019 yılının ilk 6 ayına göre %64 artış gösterdi. Bu işlemlerin %91’lik kısmını 83.3 Milyar TL ile yurtiçi harcamalar gerçekleştirdi. 2020 yılının ilk 6 ayında toplam 91.7 Milyar liralık e-ticaret işlem hacmi oluştu. Gelişen e-ticaret sistemleri Dropshipping adı verilen bir çalışma sistemi ortaya çıkardı. Peki bu dropshipping nedir? Ve Dropshipping mantığı nasıl işler?

Dropshipping, Türkçe’ye “Stoksuz Satış” olarak çevrilen bir ticaret şeklidir. Bu sistemde kişiler ticarete konu olan ürünü tedarikçiden temin ederler ancak depolamazlar. Ürün henüz tedarikçinin deposundayken satış gerçekleşir. Nihai tüketiciye ulaşacak olan kargo tedarikçinin deposundan gönderilir. Yani satıcı, yalnızca tedarikçi ve nihai tüketici arasında köprü görevi görür. Dropshipping mantığı burada satıcıyı stok ve personel gibi birçok maliyetten kurtarır. 

Dropshipping Mantığı İşleyişi

Dropshipping yapmak için ilk önce bir tedarikçi temin edilmesi gerekecektir. Bulunacak olan tedarikçinin Dropshipping çalışma sistemine hâkim olması ve şartları kabul etmesi gerekir. Faturanın kim tarafından kesileceği, kargo ücretlerinin kim tarafından karşılanacağı, ekstra masraflar, komisyonlar konusunda nasıl orta yolun bulunacağı tedarikçiyle kararlaştırılmalı ve buna göre işlemler başlatılmalıdır. Burada XML bayilik veren tedarikçileri tercih etmeniz yararınıza olabilir. E-ticaret sektöründe iş yapacaksanız mecburen elektronik cihazların kullanımına aşina olmalısınız. Bu yüzden Dropshipping XML verileri sizin için hayat kurtarabilir. Dropshipping mantığı ile çalışan işletmelerde takip edilmesi gereken en önemli veri stoktur. XML belgeleri stoklarınızı sürekli güncel tutmanızı ve satış yapacağınız nihai tüketici ile stok problemi yaşamamanızı sağlar.

Dropshipping XML Nedir?

XML, bir programlama dilidir. Dropshipping XML veren bir bayiyle anlaşmanız hâlinde, tedarikçiniz bu XML dosyasını size iletir. Sitenizdeki ürünlerin stokları, bu XML dosyasındaki rakamlara göre güncellenecektir. XML dosyasını güncellemek tamamen tedarikçinin sorumluluğundadır. XML belgesi ile stok güncellemenize gerek kalmaz. XML sizi bir yükten daha kurtaracaktır.

Türkiye’de Dropshipping Tedarikçi Bulma

Dropshipping konusunda en önemli kararlardan biri doğru tedarikçiyi bulmaktır. Çalışacağınız kişinin hem Dropshipping kültürüne hâkim olması gerekir, hem ürünleri taban fiyattan temin etmeniz gerekir, hem de stok problemi yaşamayacağınız güvenilir birini bulmanız gerekecektir. Dropshipping ticarette en çok karşılaşılan problemlerden biri güncellenmeyen stok problemleridir. Burada yaşanacak olan bir aksaklık müşteriye olmayan ürünü satmanız anlamına gelir. Bu durumda ürünü müşteriye gönderemeyeceğiniz için iade prosedürleriyle uğraşmanız gerecek, para iadesi yapmak zorunda kalacaksınız ve bu durum ticari hayatınızı lekeleyecektir. Türkiye’de tedarikçi bulmak kolay sayılabilir. Bazı tedarikçiler, yalnızca XML bayilik vererek çalışmaktadır. Bu tedarikçilere e-ticaret platformlarından, Webmaster forumlarından ve internet mağazalarından ulaşmak mümkündür.

Zaman ve maliyet problemi olmayan kişiler Alibaba, Amazon gibi yurtdışı tedarikçilerle çalışabilir. Dropshipping mantığı ile en fazla satış yapılan yer Amazon’dur. Amazon’un dropshipping satış şekline özel depoları ve kargo imkanları bulunmaktadır. Amazon ile yurtdışına satış yaparak dolar cinsinden para kazanmak mümkün ve kolaydır. Bunun için minimal düzeyde İngilizce bilgisi ve dropshipping bilgisi yeterli olacaktır.

Dropshipping Kazançlı Mı?

Peki gelelim dropshipping ile para kazanmak konusuna. Dropshipping ne kadar kazandırır sorusu sattığınız ürün, hedef kitleniz ve tedarikçiniz göre değişkenlik gösterecektir. Ancak dropshipping kazançlı mı sorusuna net bir şekilde evet cevabı verilebilir. Bunun en temel sebebi depolama, personel maliyetleri, nakliye ve kargo ücretleri gibi giderlerin bulunmamasıdır. Neredeyse her satış için hanenize kâr ekleyebilir ve sürümden kazanabilirsiniz. Dropshipping yapmak için bazı tedarikçiler sizden vergi levhası isteyebilir ve müşterilerinize faturayı sizin kesmenizi talep edebilir. O yüzden vergi mükellefiyeti tesisi oluşturmak hem tedarikçi bulmanız açısından hem vergi hukukundan problem yaşamamanız açısından önemlidir. Ancak günümüzde vergi mükellefiyeti olmadan satış yapan tacirler de mevcuttur.

 

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.