İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Dijital Matbaa Açmak

Dijital Matbaa Açmak

Dijital Matbaa Açmak

Gelişen teknolojiler ve imkanlar her alanda inovasyon yaratmaya devam ediyor. Teknolojinin devrim yarattığı bir diğer sektör ise şüphesiz matbaa ve baskı sektörü. Kullanılan makinalardan, bilgisayar programlarına kadar dijital matbaa ile matbaacıların işi çok daha kolay hâle geldi. Doğal olarak elde edilen ürünün de gerek görsel gerek kullanışlılık açısından kalitesi bir hayli yükseldi. Peki dijital matbaa ne yapar ve dijital matbaa açmak için ne gerekir inceleyelim.

Dijital Matbaa Ne İş Yapar?

Dijital ortamda hazırlanan görsellerin makinalar yardımıyla çeşitli malzemelerin üzerine basılması işlemine dijital baskı adı verilir. Dijital baskılar mürekkep püskürtmeli yazıcılar, lazer yazıcılar, plotter makinaları gibi cihazlar aracılığıyla gerçekleşir. Dijital baskı, basımı yapılan görselin daha hızlı, daha kaliteli ve daha maliyetsiz olarak basılmasını sağlar. Ancak dijital baskı için en önemli seçim sebebi, tasarım özgünleştirme ve çeşitlendirme seçeneğidir. Dijital baskı için kullanılan programlarda, görseller üzerinde istediğiniz şekilde oynama yapabilir, ekleme – çıkarma, düzeltme gibi işlemleri uygulayabilirsiniz. Tasarım dahil olmak üzere, dijital baskı sürecinin sorumluluğunu üstlenen firmalara ise dijital matbaa adı verilir.

Dijital Matbaa Aylık Ne Kadar Kazanır?

Dijital matbaa kazancı, serbest piyasa ekonomisinde oldukça oynak olabilir. Çalışmalar genelde proje bazlıdır. Dijital matbaa kazancı projenin büyüklüğüne, talep edilen tasarıma ve iş yüküne göre değişebilir. En önemli faktörlerden biri çevre ve reklamdır. Ayrıca referans projelerin de müşteri izlenimleri açısından payı büyüktür. Türkiye şartlarında bir dijital matbaa aylık kazancı 4.000 lira ile 10.000 lira arasında (net kâr) değişebilir. Matbaayı işleten kişilerin teknik bilgisi bu rakamı arttırabilir. Peki bu teknik bilgiler nedir?

Dijital Matbaa Açmak İçin Ne Bilmek Gerekir?

Dijital matbaa açmak ve işletmek isteyen bir kişi belli başlı bazı yetkinliklere sahip olmalıdır. Kişinin özellikle Adobe programlarına hâkim olması beklenir. Bir işletmeci; sıklıkla Adobe InDesign, Illustrator, Corel Draw, Photoshop CS6, 3DS Max, Dreamweawer gibi programların bir veya birkaçını kullanabiliyor olmalıdır. Tasarım işlemleri için bunlar yeterli olacaktır. Baskı aşamasında da kullanılacak yazıcının özelliklerini, malzemeleri baskıya nasıl vermesi gerektiğini ve nasıl sonuç alacağını biliyor olmalıdır. Ayrıca cihazlardan alınacak olan hataların çözümü hakkında da bilgi sahibi olması, problem çözme açısından önem taşır.

Dijital Matbaa Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Olmalı?

Bir matbaanın sermayesi; tasarım yaptığı bilgisayar, baskı makinaları ve baskı materyallerinden oluşur. Baskı makinaları fiyatları 10.000 lira olabileceği gibi 100.000 lira da olabilir. Kullanılan bilgisayarın ekran kartı, RAM ve işlemci özellikleri üst seviye olmalıdır. Günümüz şartlarında bu ayarda bir bilgisayar 10.000 lira gibi bir fiyata satılmaktadır. Dijital matbaa sermayesi, en az 150.000 lira olması hâlinde kazançlı bir işletme kurulabilir.

Dijital Matbaanın Maliyeti Ne Kadar Olur?

Dijital matbaa maliyeti unsurlarını genelde baskı aşamasında kullanılan yardımcı materyaller, işçi giderleri ve kira oluşturmaktadır. Bir dijital matbaada ortalama 2 ya da 3 personel çalışır. Maliyet giderlerinin unsurları “vinil, folyolar, branda, çift taraflı bant” gibi malzemeler oluşturur. Bu malzemeler projenin büyüklüğüne göre üretimde kullanılır. Tüm giderleri hesaba kattığımız zaman dijital matbaa maliyeti olarak yıllık 100.000 liraya yakın bir rakam belirtmek mümkündür.

Dijital Matbaa Açmak İçin Gerekenler

Dijital matbaa açmak için bir muhasebeciyle anlaşarak vergi mükellefiyetinin tesis edilmesi gerekir. Akabinde “vergi levhası, kimlik, imza sirküleri, itfaiye raporu, faaliyet belgesi, oda kayıt belgesi, ASAT görüş raporu, belediye başvuru formu” gibi belgeler hazırlanarak bağlı bulunulan belediyenin zabıta servisine teslim edilmelidir. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra zabıtalar teftiş için dükkana gelir ve onay verilmesi hâlinde “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” dükkan sahibine teslim edilir.

Dijital Matbaa Kazançlı Mıdır?

Dijital matbaa kazancı kişinin çevresine ve referanslarına bağlıdır. Hizmet sektörü olduğu için, diğer ticari faaliyetlere göre zarar ihtimali biraz daha düşüktür. Bu işe girmek isteyen bir kişi, reklamını iyi yapmalı ve müşteri çekebilmelidir. Dijital matbaanın zarar etmesi için iş yapmaması gerekir. Güzel bir planlamayla kazançlı bir dijital matbaa açmak mümkün olabilir.