İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Pasif gelir, zenginliğin anahtarı olarak bilinmektedir. Pasif gelire birçok örnek verilebilir. Örneğin bir hisse senedinden elde edilen temettü, bir gayrimenkulden elde edilen kira getirisi ve bunun gibi çalışmadan garanti bir şekilde elde edilen gelirlere pasif gelir adı verilir. Son yıllarda blog yazarak para kazanmak birçok insan için pasif gelir kaynağı olmuştur. Hatta pasif gelir olarak kalmamış, birçok kişi içerik ajansları kurarak servet sahibi olmuştur. Blog yazarak para kazanmak için bilinmesi gereken teknik detaylar mevcuttur.  Blog yazarak nasıl para kazanılır; inceleyelim.

Blog Yazarlığı Nedir?

İlgi alanı olduğu bir konu hakkında veya bilgi sahibi olduğu bir mevzu hakkında bir platform oluşturarak, platformun bilgi verici içerikle doldurulmasına blog yazarlığı adı verilir. Blog; magazin, bilim, teknoloji, sanat, ekonomi gibi birçok konu üzerine açılabilir. Bir blog yazarının blog yazarak para kazanması için kesinlikle özgün yazılar yazması ve legal davranışlar sergilemesi gerekir.

Blog Nasıl Yazılır?

Herkes bir blog sayfası oluşturabilir. Ancak blogdan verim alabilmeniz için bilmeniz gereken teknik detaylar mevcut. Blog yazarak para kazanmak isteyen bir kişinin ilk önce Search Engine Optimization (SEO) kurallarını öğrenmesi gerekir. SEO, Türkçe’ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmiştir. Yazdığınız bir içerik, ne kadar SEO uyumlu olursa arama motorlarında ziyaretçiye o kadar öncelikli gösterilir. Örneğin, “makale yazarak para kazanmak” ile ilgili bir içerik yazdınız. Ancak bu konuda içerik üreten tek kişi siz değilsiniz. Diğer kişilerin önüne geçerek daha çok ziyaretçiye ulaşabilmeniz için SEO çalışmanızın diğer kişilere göre daha iyi yapılandırılmış olması gerekir. Google ve diğer arama motorlarının dikkat ettiği kriterlerden en önemlisi budur. Arama motoru optimizasyonlarının tamamlanmasından sonra, içeriğinizin dil kurallarına uygun yazılmış olması ve kullanıcının ilgisini çekiyor olması gerekir.

Blog Yazarak Ne Kadar Kazanabilirim?

  • Blog yazarak para kazanmak birçok şekilde mümkündür. Bunlardan ilki internet reklamcılığıdır. İnternet reklamcılığıyla para kazanmak en çok tercih edilen yöntem olmakla birlikte en fazla kazanç sağlayan yollardan biridir. Bu şekilde para kazanmak; yazdığınız içeriklerin kalitesine, SEO çalışmalarınıza ve doğal olarak ziyaretçi sayınıza bağlıdır. Türkiye’de blog yazarları en çok Adsense reklamlarını yayınlamayı tercih eder. Adsense’nin çalışma sistematiği reklamların tıklanma sayısına bağlıdır. Diyelim bir blog sayfası oluşturdunuz, sitenizde Google Adsense servisinin reklamlarını yayınlamak istiyorsunuz. Adsense sitenizi inceleyip onay verirse, sizin blog sayfanızda kendi seçtiği reklamları göstermeye başlayacaktır. Bu reklamların ziyaretçiler tarafından her bir tıklanması için de tarafınıza para ödeyecektir. Tıklama başı aldığınız rakam, yazdığınız sektöre göre değişkenlik gösterecektir. Reklamlarınıza aldığınız her bir tıklamadan 0.50 kuruş ile 10 lira arasında bir gelir elde etmeniz mümkündür. Eğer İngilizce’niz iyiyse blog yazarak para kazanmak sizin için hem daha keyifli hem daha kârlı bir hâle gelebilir. İngilizce içerik üretmeniz hâlinde hem tıklama başı aldığınız tutar daha yüksek olacak, hem ödemeler tarafınıza döviz cinsinden yapılacaktır. Bu durumda Türkçe içerikli bir blog sayfasına göre 10 kata kadar fazla gelir elde etmeniz mümkündür.
  • Blog yazarak para kazanma yollarından bir diğeri ise tanıtım yazısı satmaktır. Örneğin; teknoloji ile ilgili bir blog sayfanız mevcut ise ve ziyaretçi sayınız yüksek ise, teknoloji ürünleri satan bir firmanın tanıtımını yapabilir ve bunun karşılığında firmadan bir miktar ücret talep edebilirsiniz. Türkiye pazarında bir tanıtım yazısı ortalama 50 lira üzerinden yazılmakta ve yayınlamaktadır. Üç günde bir sattığınız tanıtım yazısı size aylık 500 lira pasif gelir kazandırabilir. Ayrıca tanıtım yazısı gelirleriniz, diğer reklam gelirlerinizi etkilemeyecek ve fazladan gelir elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Blog yazarak para kazanma yollarından bir diğeri ise satış ortaklığıdır. Buna Udemy firması ile örnek vermek istiyorum. Örneğin eğitim içerikli bir blog sayfanız var. Günlük ziyaretçilerinizi Udemy Affiliate programı ile Udemy’ye yönlendirerek ve eğitim satın almasını sağlayarak gelir elde edebilirsiniz. Udemy, satış ortaklığı programı dahilinde sattığınız her eğitim için eğitim bedelinin neredeyse yarısını size öder. Böylece Udemy sitesine yönlendirmiş olduğunuz ziyaretçinin bir eğitim satın alması hâlinde en az 10 lira gelir elde edersiniz. Tüm bunlar uyurken para kazanmanızı sağlayabilir.

Ücretsiz Blog Oluşturma Mümkün Mü?

Bir blog sayfası oluşturmak için bir alan adına ve bir sunucuya ihtiyacınız olmaktadır. Genelde tüm bunların yıllık maliyeti 150.00 lirayı aşmayacaktır. Tüm bunları sağlamanız hâlinde WordPress, Joomla gibi açık kaynaklı ve ücretsiz yazılımları kullanarak hiç kodlama bilmeden bir internet sitesi oluşturmanız mümkündür. Ancak ücretsiz blog sitesi oluşturmak istiyorsanız Google’ın sunduğu blogger servisi ile çalışabilirsiniz. Blogger’a ücretsiz kayıt olarak bir alan adına ve sunucuya sahip olabilirsiniz. Dosyalarınız ve içerikleriniz Google’ın sunucularında barınacaktır.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap