İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. AirBNB İle Para Kazanmak

AirBNB İle Para Kazanmak

Airbnb ile Para Kazanmak

Bilgi teknolojilerinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte internet girişimleri de artmaya devam ediyor. Her geçen gün popülerleşen bir diğer internet girişimi ise AirBNB. Amerika menşeili bu uygulama tatilciler için büyük avantaj oluşturabiliyor. Peki AirBNB nedir ve AirBNB ile para kazanmak için ne yapmak gerekir? İnceleyelim;

AirBNB Nedir?

AirBNB, ilk kez 2008 yılında California’da kullanılmaya başlanan bir internet girişimciliği örneğidir. AirBNB uygulamasında, üye olan kişiler yurdun farklı yerlerinden veya yurtdışından gelen turistleri kendi evlerinde ağırlıyor. Bu noktada akıllardaki en önemli soru, AirBNB ne kadar güvenli? oluyor. AirBNB’nin bünyesinde Güven ve Güvenlik Merkezi adında bir departman bulunuyor ve bu departman 7/24 hizmet veriyor. Ayrıca platform akıllı mesajlaşma sistemi kullanarak dolandırıcılık ve benzeri problemlerin önüne geçiyor. Ayrıca AirBNB ile misafir ağırlamak istiyorsanız platforma üye olurken kimliğinizi ve profilinizi doğrulatmanız gerekiyor.

AirBNB İle Nasıl Para Kazanırım?

AirBNB ile para kazanmak için AirBNB.com.tr adresine giderek doğrulanmış bir profile sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca AirBNB’den kazandığınız paranın algısı vergisi gibi konulara AirBNB şirketi müdahil olmuyor. Ancak yine de buradan düzenli bir gelir elde ediliyorsa Katma Değer Vergisi, Gelir Vergisi gibi vergilerin ödenmesi gerekiyor. Ayrıca, misafir ağırlamaya başlamadan önce evcil hayvanlarla ilgili durumları, mahremiyet konusunu, ev içerisinde sigara içilip içilemeyeceği gibi konulara profilinzde yer vermeniz ve buna göre misafir kabul etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu konular yine sizin insiyatifinizdedir ve AirBNB şirketi bu durumlara karışmaz. Sistemin işleyişi ise şu şekilde; Tatile gelecek olan kişi AirBNB’den konaklamak için bir mekan aramaya başlar. Eğer anasayfa üzerinde sizin evinizin fotoğrafını görüp beğenirse ve fiyatı uygun bulursa evinizle ilgili detayları görebileceği bir sayfaya yönlendirilir. Bu sayfada; evin kaç odasının size ait olabileceği, temizlik ile ilgili detaylı bilgiler, iptal politikaları, ev kuralları gibi bilgiler ziyaretçiye aktarılır. Ziyaretçinin tüm bunları kabul etmesi durumunda kaç gece kalacaksa ona göre ödemeyi önden yapar ve işlem tamamlanır. AirBNB bir nevi günlük ev kiralama hizmeti olarak görülebilir.

AirBNB İle Ne Kadar Para Kazanılır?

AirBNB ile ne kadar para kazanırım sorusu evin düzenine, kaç odanın kiralanacağına, temizlik durumuna göre değişebilir. Ayrıca bu platformda değerlendirme söz konusudur. Ağırladığınız misafirler size beş yıldız vermeye devam ettikçe güven oranınız artar ve AirBNB yeni ziyaretçilere sizi daha öncelikli gösterir. AirBNB ile para kazanmak için üyelik işlemlerini tamamlayıp ilanınızı açtıktan sonra misafirlerin sizinle iletişime geçmesini bekleyebilirsiniz. Türkiye lokasyonda iki kişinin kalabileceği ortalama büyüklükte bir evin günlük kiraları 50 Türk Lirası’ndan başlıyor. Burada otel hizmeti veren veya ticari amaçla günlük konaklama hizmeti veren firmalar da bulunabiliyor. Bu durumda günlük kira rakamları 600 liraya kadar ulaşabiliyor. Elbette AirBNB’nin burada bir komisyon kesintisi oluyor. Ziyaretçinin ödedeği paranın %15’i AirBNB komisyonu olarak ev sahininden kesiliyor. Eğer pasif gelir elde etmek istiyorsanız AirBNB ile evinizin bir veya birkaç odasını günlük kiraya vererek aylık 4.000 liraya kadar gelir elde edebilirsiniz.

Pasif Gelir konusu ile ilgileniyorsanız Pasif Gelir Getiren 5 İş ! konusu işinize yarayabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap